Geri dönüşüm nedir ? Geri dönüşümün önemi...

Geri dönüşüm özetle tekrar kullanılabilir atık eşyaların değişik kimyasal ve fiziksel işlemler sonucunda geri dönüştürülmüş hammaddeye çevrilmesi, ve bu hammadde kullanılarak yeni eşyaların oluşturulmasıdır.
Bu sayede hem atık olarak doğaya atılacak maddeleri azaltmış, hem de yeni hammadde israfının önüne geçmiş oluruz. Artan insan nüfusu ve tüketim katlanan tüketim çılgınlığı düşünüldüğünde sonsuz olmayan kaynakların tüketilmesinde ne kadar dikkatli olmamız gerektiği ortaya çıkmaktadır.Geri dönüşüm bir çok farklı eşyaya uygulanabilir, fakat en fazla ön plana çıkan ambalajların geri dönüşüm işlemidir. Çünkü kullanım ömrü en çabuk biten be tekrar doğaya atılan malzemeler ambalajlardır. Kullanılan bir karton kutu ya da karton poşet genellikle ilk kullanımının ardından çöpe atılır, hemen çöpe atılmayan karton kutu veya karton poşet de çok uzun süreler kullanılmazlar. Bir ton civarındaki atık karton yada kağıdın kağıt yapımında ek malzeme olarak kullanılması sonucunda 7-8 adet ağacın kesilmesini önlemiş oluruz. Bir ağacın yetişmesi için yıllar gerektiğiniz düşünürsek konunun önemi daha iyi ortaya çıkar.

Geri dönüşüm sayesinde:

1.Kısıtlı olan doğal kaynaklar korunur.
2.Atık miktarı azaltılmış ve çöp depolamada kolaylık sağlanır.
3.Büyük oranda enerji tasarrufu sağlar.
4.Ekonomik olarak büyük faydalar sağlar.

Geri dönüşümü mümkün olan meteryaller:
Metaller (Demir, bakır, aliminyum, kurşun), kağıtlar cam, kauçuk, motor yağları, atık yağlar, aküler, araba lastikleri, beton, röntgen filmleri, elektronik eşyalar, organik atıklar.

0 yorum:

Yorum Gönderme

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More