Lüks Karton poşet imalatında kullanılan malzemeler

Kağıt Cinsleri:


 Lüks karton poşet imalatında 140-280 gr/m2 arası kağıt(karton) malzeme kullanılabilir. Ideal olan kullanım 180-250 grm/m2'dir aralığıdır. Gereğinden düşük gramajda malzeme kullanımında olduğu gibi gereğinden yüksek gramajda malzeme kullanımı da hem üretimi zorlaştırır hemde poşetin estetiğini bozar. Karton poşetlerde kağıt cinsi olarak en çok C1S (one side coated) yani bir tarafı  kuşeli karton kullanılır, ayrıca kuşe kağıt, kraft kağıt, 1. hamur kağıt gibi malzemeler de kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken konu kuşeli (parlak) bir yüzeye baskı yapılıyor ise selefon ya da vernik kullanımının gerekli olduğudur. Aksi takdirde özellikle yoğun baskılı işlemlerde boya dağılma yapabilir. Kraft ve 1. hamur gibi malzemeler emisyon oranları yüksek olduğundan laminasyon gerektirmezler, buda hem maliyet avantajı getirir hemde poşeti geri dönüşüme daha uygun yapar.

Sap Cinsleri:


Lüks Karton poşetlerde çok fazla sap uygulaması mevcuttur.En temel olanları baz alırsak: 

İp Saplar: En fazla kullanılan saplar PP (polipropilen) iptan örülme saplardır. Ayrıca polyester ve pamuk ipten örülme saplar da kullanılabilir. Pamuk ip, daha çevreci bir yaklaşım olmasına karşın daha maliyetlidir.

Kurdela Saplar: kendi içinde saten, grogren, balık sırtı gibi çeşitli desenlerde ve malzemelerde kurdelalar da sap olarak kullanılabilir. 

2 yorum:

İplerin hepsi düğüm atılarak mı kullanılıyor?

Düğümün yanında plastik yada metal aparatlı olarak üretilen saplar da kullanılmaktadır.Düğümle bağlamaya göre işçilik zamanından önemli bir tasarruf sağlarlar.

Yorum Gönderme

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More