Karton poşet fiyatlandırması

Karton poşet fiyatlandırmasının sağlıklı olarak yapılabilmesi için aşağıdaki bilgilerin belirlenmesi gerekmektedir. Karton poşet üretimi pek çok uygulama ile zenginleştirilebilen, farklı uygulamalarla çok daha şık hale getirilebilen bir promosyon aracıdır. Yapılan en büyük yanlışlardan biri hangi malzeme kullanıldığı, işçilik hakkında bilgi alınmadan sadece fiyat olarak değerlendirme yapmaktır. Örneğin en çok karşılaştığımız şikayetlerden biri olarak: küçük bir fiyat farkından dolayı tercih edilen firma, ürünlerini işin ehli olmayan yerlere dağıtarak dışarıda yapıştırma işlemini gerçekleştirebilir. Bunun sonucunda yaptırdığınız karton poşetlerin içine herhangi bir ürün konulduğunda dibi açılarak içindeki ürünler yere düşebilir bu da aldığınız bütün poşetlerin çöpe gitmesine neden olabilir. Ya da 3. sınıf bir karton kullanılabilir, baskı cansız veya yanlış renklerde basılabilir vs.

Aşağıdaki özellikler net olarak belirlenirse fiyatlandırma çok daha kolay yapılır:

1.ÖLÇÜLER:

Yukarıdaki çizimdeki gibi w(yatay uzunluk), l(dikey uuznluk, d(körük genişliği) belirlenmelidir.
Örneğin yatay 40cm dikey 30 cm, körük 10 cm ölçülerine sahip yatay bir çanta 40x30x10cm olarak ifade edilir. 30x40x10cm olarak yer değiştirdiğimizde ise dikey bir çantayı ifade eder.

2.ADET:
Fiyatı en çok etkileyen unsurların başında baskı adedi gelir. Üretimdeki adedi arttıkça birim maliyetler önemli ölçüde düşer.Birçok firma en az üretim adedi olarak bu yüzden 1000 adet gibi bir rakamı önerirler. Aşağıda yer alan işlermlerin bir çoğu ön ayarlamalar gerekmektedir bu bu ayarlamalar sırasında hem zaman harcanmakta hem de fire verilemektedir, bu ayarlamalar esnasındaki maliyet bütün üretim adedine yansıtıldığından mümkün olan en yüksek adette üretime girmek maliyeti önemli ölçüde azaltır.

3.KARTON CİNSİ VE GRAMAJI:
BRSİTOL (1 sınıf içi dışı beyaz)
TRIPLEX (2.sınıf dışı beyaz,içi saımtrak)
KROMA (3.sınıf dışı beyaz, içi gri)

4.LAMİNASYON (SELEFON):
Poşeti ve baskıyı dış etkenlerden koruyan, cinsine göre poşeti görsel yöndn daha ağır veya canlı kılan işlem.
a)Parlak
b)Mat
c)metalize

5.KISMI LAK:
Genelikle mat selefonla birlikta logoya uygulanan kısmi parlaklaştıam işlemidir. Logo dışında poşetin herhangi bir kısmına da uygulanabilir. Simli lak, mat lak , kabartma lak gibi çeşitleri vardır.

6.SAP CİNSİ:
Saplar genelde el boyu ve omuz boyu olarak uzunluğuna göre iki gruba ayrılır.
Ayrıca tutturulma biçimlerine göre düşümlü ve plastik uçlu olarak uygulanabilirler.

Meteryal olarak da şu şekilde gruplandırabiliriz:

PP (Polipropilen) klasik ip
Polyester ip
Pamuk ip
Saten kurdela
Grogren kurdela
balıksırtı desenli kurdela
pcv hortum
dekoratif özel örümlü ipler

7.VARAK YALDIZ BASKI:
Logo olarak ya da herhangi bir desen olarak uygulanabilir

8.GOFRE (KABARTMA):
Genellikle logolara uygulanır, en çok varak yaldızla birlikte kullanılır.

9.GREN DESEN (KAĞIDI BÜTÜN OLARAK KABARTMA)
Kağıdın geneline ağaç kabuğu, yatay veya dikey çizgi gibi herhangi bir desen bütün olarak uygulanır, kağıda üç boyutlu bir doku verilmiş olur.

10.BIÇAK MALİYETİ:
İstenilen ölçüde üretici firmada hazır bıçak bulunuyorsa bu yansıtılmaz, örneğin kutuposet.com olarak 200 ün üzerindeki bıçak boyundan biri mutlaka müşteri isteklerine uymaktadır. Fakat poşet üretimine yeni girmiş bir firma mecburi olarak bu bıçak ücretini de maliyetine yansıtacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More