Tasarım, Kalite ve Çeşitlilik için Doğru Adrestesiniz...

Profesyonel grafikerlerimiz isteğiniz ve marka konseptiniz çerçevesinde size en uygun tasarımları sunarlar, kesin beğenizi yakalayana kadar arzu ettiğiniz değişiklikler gerçekleştirilir.

Size Özel Çözümler Burada...

Arzu ederseniz Showroomumuzda önceden üretilmiş yüzlerce ürünü yerinde görerek de uygulamalar hakkında fikir alabilir, ya da tamamen yeni, sırdadışı bir ürün tasarlatabilirsiniz.

Doğa Dostu, Ekonomik Ambalajlar !

Gelişen Çevre bilincine ve bilinçli tüketiciye hitap eden doğa dostu meteryaller ile en ekononomik ambalaj çözümleri için hizmetinizdeyiz.

Üreticiden Son Kullanıcıya...

Amacımız tek çatı altında, yüksek kalite kontrolü ile üretilen ürünlerimiz ile Ambalaj tedariği konusunu sizin için sıkıntı değil zevke dönüştürmektir.

En Etkili Reklam Aracı!

Bırakın logonuz caddelerde dolaşsın... Dikkat çekici ambalaj tasarımlarıyla firmanız her gün yüzlerce kişinin dikkatini çeksin.

Karton Ambalaj TerimleriKarton poşet, karton kutu gibi kağıt bazlı ambalajlara ait terimlerden bazıları aşağıdadır:

Seperatör : Ambalajla içine konulan ürün arasına yerleştirilen karton, oluklu, veya hava yastığına seperatör denilir. Ürün yapısı gereği ambalaja, aynı ambalaj içindeki diğer ürünlere zarar verebilir, seperatör bunları önler. Ayrıca çarpmaya, yuvarlanmaya karşı ürünün hassasiyetine bağlı olarak ekstra destek gerekebilir. Buna benzer durumlarda ambalajların içerisine seperatör konulur.

Pilyaj : Katlama bölgelerinin düzgün ve kolayca katlanabilmesi amacı ile yapılan ezme prosesidir. Ezme bıçaklarının kalınlığı Kullanılan malzemenin kalınlığına göre ayarlanır. Takribi olarak malzeme kalınlığının 3/2 si kadar bir bıçak kalınlığı kullanılır.

Perforaj: Kolayca kopması talep edilen kısımların belli aralıklar ile kesilmesi veya delinmesi işlemine denilir. Delikler veya çentikler açılarak gerçekleştirilir.

Kesim Kalıbı: Kalıp tahtaları üzerinde bıçak tabir edilen keskin metalleri barındıran, kutunun dış kesim sınırlarını ve pilyaj, perforaj gibi bölümlerinin kesim esnasında oluşmasını sağlayan ambalaja özel kalıplardır.

Kalıp Tahtası: Üzerinde kesim bıçaklarının yerleştirildiği düz yüzeyli, sert ve dayanıklı tahtalardır. Kesim kalıplarında 8 ila 12 kat arası değişen, kayın tahtasından 15 ila 18 mm arasında kalınlıkta malzeme kullanılır.

Bıçak: Karton poşet, karton kutu üretiminde kullanılan kesim, pilyaj ve perforaj işlemlerini gerçekleştirilen kutunun biçimini belirleyen metallerdir.

Dekupaj: Bıçakların yerleştirildiği kanalların açılması işlemine denilir.

Dentelaj: Tırtık veya çeşitli eğimler içeren serbest biçimdeki kesimlerdir.

Pencereli Kutu: Kutu İçine konulan ürünün ambalajı açılmaksızın görülmesinin istenildiği durumlarda kullanılırlar. Kutunun bir veya birkaç yüzeyine açılan oyuntu, opp laminasyonla dıştan ya da pvc malzeme ile içten yapıştırılarak hem koruma hem şaffaflık sağlanır. Eğer ürün uygunsa içindeki ürünün korunmasına zarar vermeyecek biçimde sadece boşluk bırakılmak biçiminde de uygulanabilir.

Kartonun yapısal özellikleri:

Su Yönü: Kartonu oluşturan elyaf lifleri, üretim sırasında akış yönüne doğru hizalanma eğiliminde olurlar. Bu eğilim sonucunda, kartonun su yolunu oluşur. Başka bir deyişle, karton yapım esnasında iken kağıt hamurunun suları süzülmekte, üretim merdanelerinden geçerken bu lifler merdane dönüş yönüne doğru yatarlar. Elyaf Liflerinin yattığı bu yöne kağıdın su yönü denilmektedir. Kağıdın ya da kartonun su yönü baskı aşamasında iken makinenin kazan miline dik olmamalı, paralel olmalıdır. Kartonun su yolunun yanlış olması halinde karton kutnun dış görünümünde düzensizlikler ortaya çıkabilir, ambalajların yan yüzeyinde dirençsizlik, çabuk eğilme veya bükülme oluşabilir.

Gramaj: En temel özellik olarak gösterebileceğimiz gramaj, kartonun bir metrekaresinin ağırlığıdır. Kartonun başka birtakım önemli özellikleri de gramaj faktörüne bağlı olarak değişim gösterir. Baskıda verilecek hız, makinanın kapasitesi ile de orantılı olarak gramaj faktörüne göre sınırlandırılabilir. El işçiliği ile üretilen karton poşetlerde uygun gramajın düşük olması da yüksek olması da el işçiliğinin yavaş uygulanmasına neden olur.Gramaj ölçmek için numuneden standart yuvarlak bir kesim alarak basit bir terazi yapısındaki gramaj ölçüm aletinden yararlanılabilir.

Rutubet: Kartonun 105 santigrat derecede kurutulması ile tespit edilmektedir. Rutubet kartonun basılabilirliğini, işlenebilirliğini ve kullanılabilirlik özelliklerini etkiler.

Yüzey pH değeri: Karton yüzeyinin pH'ı 4.5 değerinin üzerinde olmalıdır. Yüzey pH'ı kartonun basılabilirlik özelliğini etkiler. pH değeri düştükçe yüzey daha asidik hale gelir. pH değerinin 4.5'in altına düşmesi ile birlikte baskı mürekkebinin kuruma süresini de uzar. Arka verme denilen baskının kendisinden sonraki tabakanın alt yüzeyine (baskı olmayan yüzeyine) bulaşması sorununu arttırır. Ayrıca Baskı plakası çabuk aşınır . Yüksek asidik kağıt yüzeyi bazı baskı mürekkeplerinin bozulmasına yol açar.

Toz Yapma: Baskı esnasında, çok küçük çapak kalıntılarının baskı yüzeyine yapışarak baskı kalitesinin bozulmasına, kalıp ve kauçuğun yıkama ve silme sıklığının artmasına ve buna bağlı olarak da duraklama süresinin artmasına yol açmasından dolayı kartondaki tozun en az miktarda olması tercih edilmektedir.

Perdah(yüzey düzgünlüğü): Perdah olarak adlandırılan karton yüzeyinin düzgünlüğü, kartonun basılabilirliğini oldukça etkilemektedir. Kartonun perdahı iyileştikçe gerekli örtücülük için baskı mürekkebi ihtiyacı azalmakta ve baskının kalitesi iyileşmekte, baskının parlaklığı artmaktadır.

Sıvama Kutu nedir?

Fantezi kutu da denilen Sıvama kutu, genellikle sert gri mukavva malzeme üzerine çeşitli kağıt veya kumaş türlerinin sıvama denilen yapıştırma tekniği ile arada kabarcık, boşluk kalmaksızın giydirilmesiyle üretilir. Bu teknikle üretilen kutular hem dayanıklı bir yapıda olur hemde oldukça şık dururlar. Bu yüzden lüks kutu üretim tekniği olarak da adlandırabiliriz. İçine konulan ürüne ekstra değer katan, uzun yıllar tüketicinin atmayıp sakladığı kutulardır.Genellikte kutuya son hali verilerek sevk edilir ve bu sebeple kutuların karton kutulardaki gibi montajsız olarak istiflenmesi mümkün değildir. Özellikle sevgililer gününde bolca gördüğümüz kırmızı kadife kaplı kutular da bu tarz kutulara iyi bir örnektir. Genellikle el işçiliği kullanılarak üretildiklerinden pek çok şekilde olabilirler, makina ile üretimi mümkün olsa da makina için minimum üretim adedi oldukça yüksek tutulmak zorundadır,ayrıca makina ile üretimin firesi yüksektir ve kısıtlı şekil ve ebat seçeneği bulunur. Çok farklı desenlerde, ve değiik meteryaller kullanılarak üretilen sıvama kutuların albenisi oldukça yüksektir. Kurdela, mıknatıs, ip dolama, kapak gibi birçok teknikle kapama sistemi sağlanabilir.

Ambalaj Nedir, Ambalajın önemi ?

Ambalaj içindeki nesneyi dış etkenlerden koruyan, uzun süre sağlıklı olarak muhafaza edilmesini sağlayan, stoklanmasını kolaylaştıran, içindeki ürünün farklılığını bir çırpıda sunan bir dış giysidir.Ambalajın Tasarım ve sunum yönünden önemi:
Ambalaj Tüketiciyle ürünün ilk buluşmasıdır, nasıl ki uzmanlar aşkın ilk 8.2 saniyede gerçekleştiğini iddia ediyorlarsa tüketicinin bir ürün hakkındaki fikri de günümüzün hızlı dünyasında aynı şekilde oluşmaktadır. İyi bir ambalaj tüketicide iyi bir izlenim uyandırır, bir karton kutu ya da karton poşet'in asıl işlevi içine konulan ürünü dış etkenlerden korumak ve rahat taşınmasını sağlamak olsa da aynı derecede belki de daha önemli olarak firmanın vizyonu, işine verdiği önem, müşterisine verdiği değer bir anda özet olarak tüketiciye sunulmuş olur. Ambalaj ilk bakışta tüketicinin ilgisini çekmekle kalmaz, ürünün içerik, son kullanma tarihi, standartları gibi pek çok detaylı bilgiyi de barındırarak önemli bir bilgilendirme sunar. Ambalajı katlanılması gereken zorunlu bir maliyet kalemi olarak görüp "en ucuzu en iyisidir" yerine "ürünümü en güzel nasıl sunarım" düşüncesindeki firmaların kısa süredeki yükseliş öyküleri de ilgi çekicidir. Tabii ki bunu yalnızca ambalaja verilen öneme bağlamak eksik olur, fakat ambalaj konusunda geniş bir vizyona sahip olan firmalar diğer konulardaki yenilikçi yaklaşımlarıyla da fark yaratmaktadırlar.

Pantone nedir?


Pantone Matching System (PMS) olarak ifade edilen Renk Standartları sistemidir. Pantonenin kurucusu Pantone Inc. New Jersey Amerikada bir şirkettir. Pantone renk karşılaştırma ve standartizasyon sistemi özellikle matbaacılık, tekstil, plastik ve  boya sektörü başta olmak üzere pek çok farklı sektörde kullanılır.
Pantone renk sistemi geniş bir standartlaştırılmış renk grubunu içerir, her renk bir numara ile belirlenmiştir ve birçok rengin altında hangi renk karışmlarıyla elde edileceği bilgisi yer almaktadır. Pantone renk sistemi sayesinde çok farklı yerlerdeki farklı üreticiler ellerindeki referans renklere göre en yakın rengi kullanarak ürünlerini üretebilirler. 4 temel renkten oluşan CMYK sistemi kullanılarak Pantone renk kodlarına yaklaşılabilir fakat 1114 özel  Pantone renk kodunun bir çoğu CMYK baskı tenkiği kullanılarak elde edilemez. Pantone renk kodlarına ulaşılırken CMYK (Mavi, kırmızı, sarı ve siyah) temel renklerinin dışında 13 temel pigment renk te kullanılır. Pantone renk sistemi metalik ve floresan gibi birçok özel renk de içerir.Aşağıda 2011 yılının özel pantone rengini görebilirsiniz.

Lüks Karton poşet imalatında kullanılan malzemeler

Kağıt Cinsleri:


 Lüks karton poşet imalatında 140-280 gr/m2 arası kağıt(karton) malzeme kullanılabilir. Ideal olan kullanım 180-250 grm/m2'dir aralığıdır. Gereğinden düşük gramajda malzeme kullanımında olduğu gibi gereğinden yüksek gramajda malzeme kullanımı da hem üretimi zorlaştırır hemde poşetin estetiğini bozar. Karton poşetlerde kağıt cinsi olarak en çok C1S (one side coated) yani bir tarafı  kuşeli karton kullanılır, ayrıca kuşe kağıt, kraft kağıt, 1. hamur kağıt gibi malzemeler de kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken konu kuşeli (parlak) bir yüzeye baskı yapılıyor ise selefon ya da vernik kullanımının gerekli olduğudur. Aksi takdirde özellikle yoğun baskılı işlemlerde boya dağılma yapabilir. Kraft ve 1. hamur gibi malzemeler emisyon oranları yüksek olduğundan laminasyon gerektirmezler, buda hem maliyet avantajı getirir hemde poşeti geri dönüşüme daha uygun yapar.

Sap Cinsleri:


Lüks Karton poşetlerde çok fazla sap uygulaması mevcuttur.En temel olanları baz alırsak: 

İp Saplar: En fazla kullanılan saplar PP (polipropilen) iptan örülme saplardır. Ayrıca polyester ve pamuk ipten örülme saplar da kullanılabilir. Pamuk ip, daha çevreci bir yaklaşım olmasına karşın daha maliyetlidir.

Kurdela Saplar: kendi içinde saten, grogren, balık sırtı gibi çeşitli desenlerde ve malzemelerde kurdelalar da sap olarak kullanılabilir. 

Kağıt Poşet'in tarihçesi


Kağıt poşet hem doğa dostu bir meteryal, hem de pratik kullanımıyla dünyada en çok kullanılan ambalaj malzemesidir. Kağıt poşet makinasını  ilk defa 1817 yılında Francis Wolle Amerika birleşik devlatleri'nde Pensilvanya'da bulmuştur. 1852 yılında da bu icadının patentini almışır. 1870'li yıllarda yapılan geliştirmelerle yapıştırma ve körük kısımları eklenerek bugünkü kağıt poşet (kese kağıdı) ouşturulmuştur.

Geri dönüşüm nedir ? Geri dönüşümün önemi...

Geri dönüşüm özetle tekrar kullanılabilir atık eşyaların değişik kimyasal ve fiziksel işlemler sonucunda geri dönüştürülmüş hammaddeye çevrilmesi, ve bu hammadde kullanılarak yeni eşyaların oluşturulmasıdır.
Bu sayede hem atık olarak doğaya atılacak maddeleri azaltmış, hem de yeni hammadde israfının önüne geçmiş oluruz. Artan insan nüfusu ve tüketim katlanan tüketim çılgınlığı düşünüldüğünde sonsuz olmayan kaynakların tüketilmesinde ne kadar dikkatli olmamız gerektiği ortaya çıkmaktadır.Geri dönüşüm bir çok farklı eşyaya uygulanabilir, fakat en fazla ön plana çıkan ambalajların geri dönüşüm işlemidir. Çünkü kullanım ömrü en çabuk biten be tekrar doğaya atılan malzemeler ambalajlardır. Kullanılan bir karton kutu ya da karton poşet genellikle ilk kullanımının ardından çöpe atılır, hemen çöpe atılmayan karton kutu veya karton poşet de çok uzun süreler kullanılmazlar. Bir ton civarındaki atık karton yada kağıdın kağıt yapımında ek malzeme olarak kullanılması sonucunda 7-8 adet ağacın kesilmesini önlemiş oluruz. Bir ağacın yetişmesi için yıllar gerektiğiniz düşünürsek konunun önemi daha iyi ortaya çıkar.

Geri dönüşüm sayesinde:

1.Kısıtlı olan doğal kaynaklar korunur.
2.Atık miktarı azaltılmış ve çöp depolamada kolaylık sağlanır.
3.Büyük oranda enerji tasarrufu sağlar.
4.Ekonomik olarak büyük faydalar sağlar.

Geri dönüşümü mümkün olan meteryaller:
Metaller (Demir, bakır, aliminyum, kurşun), kağıtlar cam, kauçuk, motor yağları, atık yağlar, aküler, araba lastikleri, beton, röntgen filmleri, elektronik eşyalar, organik atıklar.

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More