Karton kutu modelleri

Karton kutu modellerini genel olarak üç ana başlıkta toplayabiliriz:

1)Dört Panelli Kutular
2)Tepsi tarzı kutular
3)Diğer kutular


DÖRT PANELLİ KUTULAR:
Bu tarz kutular yapıştırmalı kutular olup ürün içine konduktan sonra son kapamayı sağlayacak bir dil içerirler. Bu tarz kutularda çeşitli kilit, dil ve kapama sistemleri kullanılabilir.

Ters kitlemeli karton kutular:

Bu tarz kutuların üst taraftaki kitleme dilleri arkaya doğru, alttaki kilit dili öne doğru katlanarak sabitlenir. Bu tarz kutular daha fazla düz alan sunarak etkili grafik çalışma alanına imkan verdiğinden özel tasarım kozmetik kutularında tercih edilir. Ayrıca yiyecek kutuları, medikal kutuları, ilaç kutuları, yazılım kutuları, özel tasarım oyuncak kutularında da tercih edilir.Düz kilitlemeli karton kutular:
Bu kutularda her iki kilitleme dili de aynı yöne bakacak şekilde kapanır. (önden arkaya veya arkadan öne doğru). Özellikle ön yüzeyinde pencere kullanılacak karton kutular için tercih edilir. Bu tarz kutular da genellikle meşrubat kutuları, kozmetik kutuları, yiyecek kutuları, ilaç kutuları, yazılım kutuları ve oyuncak kutularında tercih edilir.Düz kilitlemeli askılıklı karton kutular:
Bu kutu tarzı genellikle küçük, hafif ürünler için tercih edilirler. Eklenen delikli aparat kısmıyla çengelli raflara dizilerek perakende satışta pratik bir sunum sağlarlar.
Bu kutu tarzı da medikal, kozmetik ve çeşitli perakende ürünlerinde tercih edilirler.


Düz kilitlemeli, yandan askılıklı kutular:
Yandan askılıklı kutuların askılık aparatları yan taraflarında olacak şekilde tasarlanmıştır.
Bu kutular da kozmetik, medikal ve çeşitli perakende ürünlerde kullanılabilirler.

Alttan geçmeli dip kilitli kutular:
Bu tarz kutuların alt kısımları elle katlanıp birbirine geçirilerek kilitlenirler.
BU kutu tarzı da kozmetik kutuları, yiyecek kutuları, medikal kutuları, çeşitli perakende ürün kutuları, oyuncak kutuları için tercih edilebilir.
Otomatik dip kilitli kutular:
Otomatik dip kilitli kutuların dipleri üretim esnasında kutu üreticisi tarafından yapıştırılır.
Yapıştırmalı otomatik dip sistemi daha mukavemetli olduğundan, kutu içerisine daha ağır ürünlerin konulabilmesine olanak verir. Bu tarz kutular da, kozmetik, yiyecek, medikal, perakende ürünleri, oyuncaklar için kullanılmaktadırlar.Yen tarzı kutular:
Bu tarz kutular ürünün direk kaydırılarak içine girmesine olanak veren, alt ve üstü açık olan düşük maliyetli bir çözümdür.Ürünün korunmasında çok görselliğini artırıp etiket görevi görür.


Çatılı ve otomatik dip kilitli kutular:
Bu tarz kutular elle açılarak içerisine ürün konulur ve kapatılır. Üst kısmı elden geçmeli taşıma aparatına dönüşür. Özellikle yiyecek taşıma kutu, şişe kutusu olarak sıkça kullanılır.
Çık halde kullanıcının stokladığı bu tarz kutular kolayca şekillendirilerek kutu şeklini almakta ve içerisine ürün konularak tekrar kapatılabilmektedir. Ayrıca oldukça dikkat çekici bir görsellik sunar.El geçmeli Zarf tipi kutular:
Otomatik dip kilitli bu tarz kutular dip yapıştırmalı olarak gelirler genellikle kozmetik ve yiyecek için kullanılırlar.TEPSİ TARZI KUTULAR:
Birçok tepsi tarzı kutu çeşidi bulunmaktadır. Bazıları düz bir tepsi şeklinde olabileceği gibi çeşitli kapak kapama stillerinde de olabilmektedirler.Düz tepsi kutular:
Bu tarz kutular düz bir şekilde müşteriye yollanır. Tek bir açma hareketiyle tepsi halini alır. Kullan at tarzı yemek tepsisi, içecek taşıma tepsisi, oyuncak paketleme gibi amaçlarla kullanılabilir.

Katlamalı tepsi kutular:
Bu tarz kutular da tepsi mantığında olup üstünde hiç yapıştırma bulunmamakta olup sadece katlama ile tepsi kutu şeklini almaktadır.


Baklava kutuları:
Genellikle baklava, ve diğer yiyecek gruplarında kullanılan bu tip kutular yatay halde gelip elle kutu şeklini alırlar, ön taraflarına kapama için dilli bir geçme sistemi konulabilir.
DİĞER KUTULAR:
Aşağıda farklı tasarımlarda çeşitli kutu örneklerini görebilirsiniz:

Yastık Kutular:
Yastık kutular özellikle giyim mağazalarında hediye paketlemesinde sıklıkla kullanılırlar. Düz bir biçimde gelen ve bir tarafından yapışmış olan kutular elle kolayca bastırılarak kutu şeklini alırlar ve iki taraftaki diller yardımıyla içine ürün konulduktan sonra kapatılırlar.
Kapatılmış halleri bir yastığı andırdığından yastık kutu olarak adlandırılırlar. Son derece pratik bir kutu biçimidir.
Stantlı kutular:
Stantlı kutular ürünlerin perakende satışında kutularla birlikte topluca sunumuna imkan verirler. Paketlenmiş ürünler stant kutuların içerisinde müşteriye sunulur. Bu tarz kutular yapıştırma gerektirmez. Aynı zamanda etkili bir reklam aracıdır. Genellikle kozmetik, medikal, oyuncak, ilaç gibi sektörlerde kullanılırlar.

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More